FANDOM


The 2011 BBC Audio Drama Awards ceremony is the first such ceremony for the BBC Audio Drama Awards accolade. Hosted by actor David Tennant, the event took place on 29 January 2012 in the Radio Theatre at BBC Broadcasting House in London.

Award WinnersEdit

Award Category Recipient Producer
Best Audio DramaLost Property - The Year My Mother Went Missing by Katie Hims Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4
Best ActorDavid Tennant, in Kafka the Musical by Murray Gold Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 3
Best ActressRosie Cavaliero, in Lost Property - A Telegram From The Queen by Katie Hims Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4
Best Supporting Actor/ActressAndrew Scott in Referee by Nick Perry Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama for Radio 4
Best Scripted Comedy DramaFloating by Hugh Hughes James Robinson, BBC Radio Drama for Radio 4
Best Online Only Audio DramaRock by Tim Fountain Iain Mackness, Made in Manchester for The Independent Online
Best AdaptationThe History of Titus Groan by Brian Sibley David Hunter, Gemma Jenkins, Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4
Best Use of Sound in an Audio DramaBad Memories by Julian Simpson Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4
Innovation AwardThe Unfortunates by Graham White Mary Peate, BBC Radio Drama for Radio 3
Imison AwardAmazing Grace by Michelle Lipton
Tinniswood AwardGerontius by Stephen Wyatt

[1]

NomineesEdit

Best Audio DramaEdit

(Judges: Lord Hall, Razia Iqbal, Sarah Sands)

Production Producer
A Shoebox of Snow by Julie Mayhew Justine Potter Red Production Company for Radio 4
Lost Property: The Year My Mother Went Missing by Katie Hims Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4
The First Domino by Jonathan Cash Frank Stirling, Unique Broadcasting Company for Radio 3

[2]

Best Actor in an Audio DramaEdit

(Judges: Ian Brown, Lisa Campbell, Dame Harriet Walter CBE)

Actor Production Producer
Damian LewisGiovanni's Room by Neil Bartlett Turan Ali, Bona Broadcasting for Radio 3
David TennantKafka the Musical by Murray Gold Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 3
Rory KinnearFlare Path by Terence Rattigan Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3
Tom Riley (Special Commendation)Henry's Demons by Patrick Cockburn and Henry Cockburn Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4

Best Actress in an Audio DramaEdit

(Judges: Michael Billington, Kate Harwood, Robin Lustig)

Actress Production Producer
Candis NergaardAtching Tan by Dan Allum Charlotte Riches, BBC Audio Drama North for Radio 4
June WhitfieldA Montrous Vitality by Andy Merriman David Hunter, BBC Radio Drama for Radio 4
Rosie CavalieroLost Property: A Telegram from the Queen by Katie Hims Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Supporting Actor/Actress in an Audio DramaEdit

(Judges: Daniel Evans, Gillian Reynolds, Imogen Stubbs)

Actor/Actress Production Producer
Andrew ScottReferee by Nick Perry Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama for Radio 4
Carl PrekoppThe History of Titus Groan by Brian Sibley David Hunter, Gemma Jenkins, and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4
Rupert Penry-JonesFlare Path by Terence Rattigan Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3

Best Scripted Comedy DramaEdit

(Judges: Andrew Davies, Christopher William Hill, Miranda Sawyer)

Production Producer
Cabin Pressure by John Finnemore David Tyler, Pozzitive for Radio 4
Ed Reardon's Week by Christopher Douglas and Andrew Nickolds Dawn Ellis, BBC Radio Comedy for Radio 4
Floating by Hugh Hughes and Sioned Rowlands James Robinson, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Online Only Audio DramaEdit

(Judges: Nicolas Kent, Julie Myerson, Jane Thynne)

Production Producer
Rock by Tim Fountain Iain Mackness, Made in Manchester for The Independent Online
Wild Hackney Francesca Panetta and Russell Finch, for Hackney Podcast

Best AdaptationEdit

(Judges: Viv Gardner, Maxine Peak, Fiammetta Rocco)

Production Producer
Alone in Berlin by Shelagh Stephenson Eoin O'Callaghan, BBC Northern Ireland for Radio 4
Five Days in May by Matthew Solon John Dryden, Goldhawk Productions for Radio 4
The History of Titus Groan by Brian Sibley David Hunter, Gemma Jenkins, Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Use of Sound in an Audio DramaEdit

(Judges: Kevin Brew, John Hardy, Elisabeth Mahoney)

Production Producer
Bad Memories by Julian Simpson Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4
Can You Hear Me? by Margaret Wilkinson Nadia Molinari, BBC Audio Drama North for Radio 4
The History of Titus Groan by Brian Sibley David Hunter, Gemma Jenkins, Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

Innovation AwardEdit

(Judges: Susannah Clapp, Rupert Goold, Stephen Wright)

Production Producer
Blue Eyed Boy by Helen Cross Mary Ward-Lowery, BBC Bristol for Radio 4
The Unfortunates by Graham White Mary Peate, BBC Radio Drama for Radio 3
Wild Hackney Francesca Panetta, for Hackney Podcast


Imison AwardEdit

Shortlist - the Richard Imison Memorial Award for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 by a new writer (Society of Author's Broadcasting Committee: Alison Joseph, Mike Bartlett, Lucy Caldwell, Nazrin Choudhury, Christopher William Hill, Karen Liebreich, Sue Limb, Karl Sabbagh, Colin Teevan and John Taylor)

Production
Atching Tan by Dan Allum
The Pursuit by Matt Hartley
The Barber and the Ark by Marcia Layne
Amazing Grace by Michelle Lipton


Tinniswood AwardEdit

The Tinniswood Award shortlist for Best Radio Drama Script broadcast in 2010

(Judges: Robert Bathurst, Paul Donovan, Nell Leyshon)

Production
The Climb by Andrea Earl
Sarah and Ken by Rebecca Lenkiewicz
Setting a Glass by Nick Warburton
Gerontius by Stephen Wyatt

Panel of JudgesEdit

  • Michael Billington, Theatre Critic, The Guardian
  • Kevin Brew, Producer, RTE
  • Ian Brown, Artistic Director, West Yorkshire Playhouse
  • Lisa Campbell, Editor, Broadcast
  • Susannah Clapp, Theatre Critic, The Observer
  • Andrew Davies, British Author and Screenwriter
  • Daniel Evans, Artistic Director, Sheffield Crucible
  • Viv Gardner, Professor of Theatre Studies, Manchester
  • Rupert Goold, Artistic Director, Headlong Theatre and Associate Director, RSC
  • Lord Hall of Birkenhead, Chief Executive, Royal Opera House
  • John Hardy, Composer
  • Kate Harwood, Controller, Series and Serials TV Drama
  • Christopher William Hill, Radio Dramatist and Playwright
  • Razia Iqbal, Journalist, BBC News
  • Nicolas Kent, Artistic Director, Tricycle Theatre
  • Robin Lustig, Journalist, BBC World Service and BBC Radio 4
  • Elisabeth Mahoney, Radio Critic, The Guardian
  • Julie Myerson, Author and Critic
  • Maxine Peake, Actress
  • Gillian Reynolds, Radio Critic, The Daily Telegraph
  • Fiammetta Rocco, Editor of Books and Arts, The Economist
  • Miranda Sawyer, Radio Critic, The Observer
  • Sarah Sands, Deputy Editor, Evening Standard
  • Imogen Stubbs, Actress and Playwright
  • Jane Thynne, Radio Critic, The Independent
  • Dame Harriet Walter CBE
  • Stephen Wright, Head of Drama, BBC Northern Ireland

ReferencesEdit

  1. [1]
  2. BBC Blog

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.